tel. 18 266 77 76
e-mail: muzeum@nowytarg.pl

Godziny otwarcia
poniedziałek: nieczynne
wtorek - sobota: 8.00 - 16.00
niedziela: nieczynne
Strona główna Wydarzenia Wiosna w Muzeum Podhalańskim

Wiosna w Muzeum Podhalańskim

-kiedy: 2023-03-01 - 2023-04-30
WIOSNA W MUZEUM PODHALAŃSKIM
CYKL WARSZTATÓW EDUKACYJNYCH
marzec – kwiecień 2023


Ziarno sztuki na wiosnę. Wiosenna paleta barw Michała Rekuckiego

Na warsztacie przyjrzymy się twórczości Michała Rekuckiego i poznamy jego biografię. Podążając wiosenną ścieżką nowotarskiej natury zinterpretujemy wybrane dzieła sztuki próbując uruchomić przy tym wyobraźnię - poszukamy wiosny. Na zakończenie warsztatu zaprosimy XX wieczne mieszczaństwo do współczesnego wiosennego ogrodu.

Grupa wiekowa: 8 – 15 lat

Wiosenne przebudzenie

Jak się czujesz zaraz po przebudzeniu? Jakie emocje towarzyszą Ci wtedy? Skąd niedźwiedź widział, że ma wstać i co wspólnego ma z tym wiosna? Wcielając się w rolę podhalańskich niedźwiedzi, uruchomimy wszystkie zmysły. Oglądając wybrane obrazy, zastanowimy się co widzi niedźwiedź tuż po przebudzeniu, jakie zapachy może poczuć i jakie emocje wywołuje w nim wiosna. Każdy uczestnik stworzy własnego wiosennego niedźwiedzia.

Grupa wiekowa: 3 - 6 lat

Motywy roślinne Podhala -zdobnictwo

Nawiązując do kultury ludowej Podhala zastanowimy się w jakich dziedzinach życia górala możemy spotkać się ze zdobnictwem – sztuką. Na warsztacie zastanowimy się również w jaki sposób motywy ozdobne związane są z roślinnością naszego terenu, określimy gatunki i rodzaje roślin występujące w naszej kulturze, a także odnajdziemy je na wybranych eksponatach ze zbiorów Muzeum Podhalańskiego.

Grupa wiekowa: 8 – 18 lat

Etnograficzne kiełki z Podhala

Ile dni po imieninach Józefa przylatują bociany, czy jedna jaskółka czyni wiosnę, dlaczego dawniej ludzie bali się powrotu zimy i dlaczego kiedyś nadejścia wiosny wyczekiwano z lękiem? Zapraszamy w podróż w czasie z hedonistycznego świata XXI w. do XIX wiecznej podhalańskiej wsi, by przekonać się co jak żyli tam ludzie i co nimi kierowało . Zakasując rękawy sami stworzymy swój ogród by zająć się na wiosnę jego uprawą.

Grupa wiekowa: 7 – 12 lat

 

Wierzba, bukszpan i wstążki

Pierwsze oznaki wiosny to kwitnąca wierzba i zieleniący się świat, ale nie tylko. Kiedy kończyła się zima wszyscy byli zajęci robieniem wiosennych porządków. Domostwa były szorowane, obejścia grabione, a następnie ozdabiane na zielono. I my w Muzeum Podhalańskim postanowiliśmy wykonać piękne wiosenne stroiki, które przyozdobią wiosennie nasze domy, porządki musicie zrobić sami.

Grupa wiekowa: 7- 18 lat

 

Zobacz inne