Nowotarska pierzeja piernikowa - warsztaty edukacyjne
Nowotarska pierzeja piernikowa
Zapraszamy Was do wnętrza mieszczańskich domostw, by w przedświątecznej atmosferze, ozdabiając domki z piernika na wzór dwudziestowiecznej pierzei nowotarskiej, porozmawiać o zimowych i bożonarodzeniowych tradycjach z Podhala. Dowiemy się jak 100 lat temu wyglądała zima na Podhalu, jak spędzali ten czas mieszkańcy tego regionu, poznamy świąteczne zwyczaje naszych przodków, dowiemy się z czego składał się ich wigilijny jadłospis i jakie miał znaczenie. Czy wiecie czym był podłaźnik i dlaczego w Wigilię Bożego Narodzenia nie można było niczego pożyczać? A może macie ochotę na piernika? Tak czy inaczej zapraszamy do Muzeum Podhalańskiego by wspólnie spędzić ten przedświąteczny czas.
Grupa wiekowa: 5+
Od Alzacji na Podhale. Historia ozdób choinkowych
Warsztat opowiadający historię ozdób choinkowych zabiera jego uczestników w niezwykłą podróż od Francji przez Stany Zjednoczone, Niemcy aż do południowej Polski, gdzie zatrzymujemy się na dłużej. Na warsztacie uczestnicy poznają genezę dekorowania drzewek, dowiadują się jak to było kiedy choinkę oświetlały przymocowane do drzewek świece i jak Edward Johnson poradził sobie z płonącymi choinkami, kto był twórcą pierwszej bombki a także wiele innych legend i ciekawostek uwzględniających szczególnie Podhale. Nie zabraknie również własnoręcznie wykonanych, ozdób choinkowych.
Grupa wiekowa: 5+
Betleem polskie. Teatr o narodzeniu w dalekim Betlejem małego Jezusa
To mały warsztat teatralny zapoznający jego uczestników z genezą i tradycją jasełek, a także tradycją bożonarodzeniową poprzez sztukę jaką jest teatr. Budując ciepłą, świąteczną atmosferę na podstawie scenografii, scenariusza, strojów i przypisanych ról spróbujemy stworzyć świąteczny spektakl odgrywając za pomocą szczególnego zachowania, technik cielesnych i głosowych poszczególne role. W teatrze tym nie zabraknie również wspólnego kolędowania.
Grupa wiekowa: 12+
Zima w lusterku
Warsztat poświęcony jest zimowym opowieściom, zwyczajom związanym z daną porą roku. Uczestnicy warsztatu stworzą indywidualnie za pomocą farb do porcelany własny zimowy krajobraz.
Grupa wiekowa: 5+
Kuśnierstwo - rzemiosło, które przetrwało do dziś.
Niekończące się opowieści o srogich zimach na Podhalu, o kulturze wypasu owiec, wprowadzają uczestników w świat tworzenia kożuchów, niezwykle popularne mieszczańskie rzemiosło, które przetrwało do dziś. Każdy z uczestników będzie miał za zadane stworzenie własnego kożucha techniką kolażową.
Grupa wiekowa: 7+
Z leśnej puszczy do filharmonii.
Przy dźwiękach muzyki zabierzemy Państwa w świat lutnictwa, a konkretnie do pracowni Pana Jana Bobaka - wybitnego nowotarskiego lutnika, który własnoręcznie tworzy instrumenty, które trafiają w ręce światowej sławy artystów. Opowiemy także o nowotarskich tradycjach lutniczych. To niezwykła muzyczna podróż z leśnej puszczy do filharmonii, w którą warto się udać.
Grupa wiekowa: 7+ Pokaż mniej
Zobacz inne
Burmistrz Miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha,
Miejskie Centrum Kultury w Nowym Targu
Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu
serdecznie zapraszają na
Wystawę czasową: Genealogiczna podróż mojego taty, Nowy Targ 1936
Miejskie Centrum Kultury w Nowym Targu
Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu
serdecznie zapraszają na
Wystawę czasową: Genealogiczna podróż mojego taty, Nowy Targ 1936
Burmistrz Miasta Nowy Targ - Grzegorz Watycha, Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Targu - Andrzej Lichosyt serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy czasowej pn. "Podróże. Akwarele Jana Mrożka", które odbędzie się 29 lipca 2022 r. (piątek) o godz. 18.00 w Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu, Ratusz - Rynek 1. Serdecznie zapraszamy!
Zapraszamy na otwarcie wystawy grafiki i rysunków Jana Karpiela Bułecki "Dzieła Wyduszone", które odbędzie się 22 kwietnia (piątek) o godz. 18.00 w Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu, ul. Sobieskiego 4. Podczas otwarcia wystąpi New Market Jazz Band.